FAQ

Informace o demineralizované vodě

Jak se měří vodivost demineralizované vody?

Měření vodivosti demineralizované vody není snadné. Oblíbené měřiče vodivosti vody (EC/TDS) na trhu lze použít pouze pro vodu z vodovodu. Vzhledem k velmi nízkým hodnotám vodivosti demineralizované vody je nutné používat speciální měřiče vhodné pouze pro demineralizovanou vodu.

Zobrazit více

Vodivost se měří pomocí střídavého proudu tekoucího mezi dvěma ocelovými elektrodami. V závislosti na provedení jsou elektrody vyrobeny z nerezové oceli nebo z oceli potažené grafitem. Velký vliv na měření má teplota měřené vody. Předpokládá se, že vodivost se zvyšuje o 2 % na každou °C. Aby byly výsledky různých měření srovnatelné, jsou kompenzovány na 25 °C. Ve všech návodech ke strojům a zařízením je požadovaná vodivost uvedena právě při 25 °C.

Jaká je tvrdost demineralizované vody?

Tvrdost vody je ukazatel, který popisuje celkový obsah vápenatých a hořečnatých iontů. Soli vápníku a hořčíku se do vody dostávají v důsledku různých reakcí. V případě pitné vody to nepředstavuje žádný problém. Nedávné studie dokonce naznačují, že tvrdost vody může chránit před nemocemi. Pokud však jde o průmyslové využití, je tvrdost vody často velkým problémem.

Zobrazit více

Tvrdost vody se vyjadřuje ve stupních. Nejběžnější stupnice tvrdosti vody jsou německé, anglické a francouzské stupně. V Polsku se nejčastěji používají německé stupně. Existují příslušné tabulky pro převod jednoho stupně na jiný. V případě demineralizované vody je věc poměrně jednoduchá, protože demineralizovaná voda má nulovou tvrdost na všech stupnicích. Osmotické membrány zadržují prakticky všechny ionty vápníku a hořčíku. Tvrdost demineralizované vody je na tak nízké úrovni, že ji v mnoha případech jednoduše nelze změřit. Lze předpokládat, že je zcela měkká.

pH demineralizované vody

Teoreticky by demineralizovaná voda měla mít zcela neutrální pH, tj. 7. V praxi se však ve vodě rozpouští oxid uhličitý obsažený ve vzduchu, čímž vzniká mírně kyselá reakce. Je důležité uchovávat demineralizovanou vodu v uzavřené nádobě, aby neustále neabsorbovala nový oxid uhličitý. To samozřejmě neznamená zhoršení kvality vody. Jde jen o to, že u takto čisté vody je pouhých několik ppm schopno změnit pH vody.

Zobrazit více

Dalším problémem je měření pH destilované vody. Vzhledem k velmi vysokému odporu této vody ji většina měřičů není schopna změřit. K měření pH demineralizované vody se používají vhodná zařízení, která jsou určena pouze k měření ultračisté vody. Je však známo, že pro danou rezistivitu musí být pH ve správném rozmezí. Například pro 10 Mohm/cm musí být pH v rozmezí 6,6-7,6.

Jaký je rozdíl mezi demineralizovanou a destilovanou vodou?

Rozdíl mezi demineralizovanou a destilovanou vodou spočívá především ve způsobu jejího získávání. Začněme tím, že destilovaná voda, jak už název napovídá, je voda získaná destilací. Destilace zkrátka spočívá v zahřátí vody na bod varu (přibližně 100 °C) a následné kondenzaci vodní páry.

Zobrazit více

Ze zachyceného kondenzátu vzniká destilovaná voda. Destilace není účinná, pokud jsou ve vodě obsaženy alkoholy, které mají o něco nižší bod varu, takže se zkondenzují a zachytí spolu s vodní párou. Protože destilace vyžaduje obrovské množství energie a nezajišťuje dostatečnou čistotu, neprovádí se v průmyslovém měřítku. Vzhledem k větší známosti tohoto slova výrobci demineralizované vody často označují svůj výrobek jako destilovanou vodu. Demineralizovaná voda je naproti tomu produkt získaný procesem reverzní osmózy. Jedná se o proces, při kterém voda pod vysokým tlakem prochází polopropustnou membránou, čímž se voda rozdělí na dva roztoky. Demineralizací se získává voda mnohem lepší kvality než destilací.

Jaké je pH demineralizované vody?

pH je vlastnost látky, která určuje, zda v ní převažují vodíkové ionty (H+, kyselá reakce) nebo hydroxidy (OH-).

Zobrazit více

Stupnice se pohybuje v rozmezí 0 až 14, přičemž hodnota 7 označuje zcela neutrální látku. Demineralizovaná voda je přečištěná voda zbavená jakýchkoli nečistot. Byly z ní odstraněny všechny minerální soli, takže podle teorie by pH demineralizované vody mělo být rovno 7. V praxi je to však poněkud jinak.

Co ovlivňuje pH demineralizované vody ?

Při kontaktu demineralizované vody se vzduchem voda okamžitě absorbuje oxid uhličitý. Reakce ve vodě vede k tvorbě kyseliny uhličité.

Zobrazit více

H2O + CO2 <> H+ + HCO3-

V praxi však rozpouštění i velkého množství oxidu uhličitého v demineralizované vodě vede k nízké koncentraci kyseliny. Důvodem je to, že rovnováha výše uvedené reakce je silně posunuta směrem k substrátům. V konečném důsledku tedy zůstává pH demineralizované vody na úrovni 5,5-7. To však neznamená, že by voda byla nějakým způsobem kontaminována. Samotný proces plnění lahví nebo nádrží stačí k tomu, aby se ve vodě rozpustilo malé množství oxidu uhličitého, který mění pH.

Napište nám

11 + 2 =

Kontaktujte nás

+48 794 497 346

voda@vodadestilovana.cz

GDPR